fbpx Laureat konkursu NAWA w Zespole badawczym prof. dr. hab. W. Tylmanna | Wydział Oceanografii i Geografii

Laureat konkursu NAWA w Zespole badawczym prof. dr. hab. W. Tylmanna

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła wyniki konkursu w Programie  im. Stanisława Ulama. Celem programu jest zwiększenie stopnia umiędzynarodowienia polskich uczelni i instytucji naukowych poprzez przyjazdy do Polski naukowców z zagranicy posiadających co najmniej stopień naukowy doktora.

Jednym z laureatów konkursu został dr Guillermo de Mendoza Barbera, który otrzymał 24-miesięczne stypendium i dołączy do zespołu badawczego prof. dr hab. Wojciecha Tylmanna z Zakładu Geomorfologii i Geologii Czwartorzędu Instytutu Geografii.

Dr Guillermo de Mendoza Barbera uzyskał stopień doktora ekologii na Uniwersytecie w Barcelonie w 2013 roku. Następnie pracował jako postdoc w Francuskim Narodowym Centrum Badań Naukowych (CNRS) w Tuluzie, a w latach 2018-2020 na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Jest specjalistą w taksonomii i ekologii muchówek (Diptera: Chironomidae) oraz ich zastosowaniach w badaniach zmian środowiska. Na naszym uniwersytecie będzie realizował projekt, którego celem jest rekonstrukcja zmian temperatury w północnej Polsce w ciągu ostatnich 11,5 tysiąca lat. Zmiany te zachowane są w osadach zalegających na dnie jezior, a analiza szczątków muchówek w nich zawartych pozwala na określenie jakie temperatury panowały w przeszłości.

zdjęcie laureata
środa, 21 października 2020 roku, 9:11