fbpx Wykład prof. dr hab. Mirosława Miętusa w Kawiarni Naukowej BFN | Wydział Oceanografii i Geografii

Wykład prof. dr hab. Mirosława Miętusa w Kawiarni Naukowej BFN

Rada Rektorów Województwa Pomorskiego, Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej oraz Hotel Rezydent***** w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki mają zaszczyt zaprosić do Kawiarni Naukowej w Hotelu Rezydent***** w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3) na cykl popularnonaukowych spotkań z wybitnymi postaciami polskiej nauki.

W dniu 30 stycznia 2014 roku (czwartek), godz. 18:00 wykład wygłosi prof. dr hab. Mirosław Miętus (Instytut Geografii - Wydział Oceanografii i Geografii UG). Tytuł wykładu: Klimatyczna apokalipsa. Czy jest już za późno?

• Pomiary instrumentalne pokazują, że ostatnie 50 - 60 lat było najcieplejszym okresem od początku instrumentalnych pomiarów temperatury a wiek XX był najcieplejszym wiekiem II tysiąclecia.
  • Wg Międzyrządowego Panelu ds. Zmiany Klimatu (IPCC) jest wysoce pewne, że za obserwowane, współczesne ocieplenie odpowiedzialny jest człowiek.
  • Współczesne ocieplenie, przejawia się w istotnych zmianach szeregu parametrów opisujących klimat Ziemi.
  • Spodziewane w skali XXI wieku zmiany charakterystyk klimatu wskazują, z wysokim prawdopodobieństwem, na możliwość wystąpienia w wielu regionach istotnych, nieodwracalnych zmian klimatu Ziemi, co stwarzać będzie istotne zagrożenia dla żyjących tam ludzi.

Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny.

Patroni medialni Bałtyckiego Festiwalu Nauki:
* Radio Gdańsk
* Gazeta Wyborcza Trójmiasto
* Portal Regionalny trojmiasto.pl
* Portal Województwa Pomorskiego 'Wrota Pomorza'.

Szczegóły na stronie http://www.festiwal.gda.pl/kawiarnia/.

Relacje wideo z poprzednich spotkań można znaleźć na stronie Naukowej Interaktywnej Telewizji HD Centrum Informatycznego TASK .

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Sebastian Zaborowski
Treść wprowadzona przez: Tomasz Zarzycki